Strona Główna > Aktualności > Gospodarka i Biznes > Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej

Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej

[ 4 Grudzień 2012 ] Drukuj
Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej

W tym tygodniu detaliczne ceny na stacjach paliw spadły już znacznie mniej, niż w przypadku poprzednich notowań. Grudzień zaczniemy zatem na poziomach bliskich 5,55 zł/l benzyny i 5,63 zł za litr diesla. Co prawda zmiana jest nieduża, ale przez ostatnie cztery tygodnie Pb95 potaniała o 16 gr, a od początku października aż o 30 gr.

 

Komentarz do zmian cen ropy i paliw w okresie 26-30 grudnia 2012 r.

Rozpoczynający się grudzień zapewne trudno będzie uznać za miesiąc istotnie tańszy od listopada – nie ma bowiem przesłanek sugerujących możliwość powtórzenia wyników obniżkowych z początków jesieni, ale sytuacja gospodarcza na świecie nie daje również wskazań, jakoby paliwo na naszych stacjach mogło podrożeć.

 

Zmiany w hurcie wspierają obniżki

Patrząc na zmiany cenników paliw gotowych w polskich rafineriach nie można nie wskazać na kontynuację dotychczasowego trendu. Zarówno benzyna, jak i diesel potaniały w tym tygodniu o około czterdzieści złotych na metrze sześciennym. Taki ruch nie powinnien pozostać obojętnym dla cen na stacjach paliw. Podobny spadek dotyczy również oleju opałowego. W dniu dzisiejszym średnia cena metra sześciennego benzyny 95 to 4193 zł, oleju napędowego – 4371 zł, a oleju opałowego – 3054 zł.

 

Prognozy detaliczne – optymistyczne?

Prawdopodobny poziom cen paliw na stacjach jest następujący: za litr Pb95 w przyszłym tygodniu zapłacimy około 5,46-5,57 zł/l. Dla oleju napędowego nadal utrzymywać się będzie cena nieco wyższa, szacowana na 5,56–5,64 zł/l. Nie powinniśmy zatem obawiać się o tankowanie, bo przed nami dalsze obniżki. Warto jednak pamiętać, że nie będą one już tak spektakularne, bowiem marże stacyjne ulegają obniżeniu, co ogranicza pole dalszego manewru. Dla Pb95 poziom bliski 5,45-5,50 zł/l wygląda na najbardziej prawdopodobny podczas przedświątecznych wyjazdów.

W przypadku gazu płynnego nie możemy dać podstaw do optymizmu, bowiem ceny hurtowe tego paliwa nie ulegają szczególnym redukcjom. Zapewne poziom 2,70-2,78 zł/l będzie obowiązujący nie tylko w najbliższych dniach, ale nawet tygodniach. Cały czas mamy jednak do czynienia z poważnym dystansem do paliw tradycyjnych, który stanowi o opłacalności instalowania w samochodach i tankowania LPG.

 

Rynek naftowy w cieniu fiskalnego klifu

W ostatnich dniach notowania ropy Brent wahają się w paśmie cenowym 108,44-111,48 USD. Cena surowca tygodniowe maksimum ustanowiła w poniedziałek, a najmniej za baryłkę surowca płacono w środę. Dzisiaj przed południem notowania ropy utrzymują się powyżej poziomu 110 dolarów.

Motywem przewodnim na rynku naftowym jest sprawa amerykańskiego fiskalnego klifu, który może wpędzić amerykańską gospodarkę, największego konsumenta ropy na świecie, w recesję. Pod pojęciem klifu fiskalnego kryją się wchodzące automatycznie w życie z początkiem przyszłego podwyżki podatków i cięcia wydatków na sumę około 600 mld dolarów. Uwaga inwestorów skupia się na negocjacjach toczonych w amerykańskim w Kongresie pomiędzy głównymi siłami politycznymi, które próbują wypracować porozumienie pozwalające uniknąć klifu. Nastroje na rynku naftowym kształtują się w zależności od medialnych doniesień na temat przebiegu rozmów. Opinie na temat braku postępu przekładają się na spadki, a optymistyczne sygnały pomagają ropie we wzroście. Czasu na rozwiązanie tego problemu nie zostało jednak dużo i każdy kolejny dzień bez przełomu w tej sprawie będzie powodować wzrost napięcia, który może być impulsem dla przeceny na r ynku ropy.

Na drugi plan w mijającym tygodniu zeszły dane makro, a wyraźniejsze przełożenie na notowania surowca miały jedynie opublikowane w środę przez amerykański Departament Energii informacje o niespodziewanym spadku zapasów ropy w USA, które stały się impulsem do odrabiania strat.

 

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Komentarze

buy hermes outlet bags

29 Sierpień 2013

louis vuitton outlet online luggage Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej | Wortal TSL - DobraLogistyka.pl buy hermes outlet bags http://www.fashionpaper.org

louis vuitton outlet store

25 Sierpień 2013

louis vuitton men outlet Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej | Wortal TSL - DobraLogistyka.pl louis vuitton outlet store http://www.withtimeforyou.com

louis vuitton outlet mall

23 Sierpień 2013

louis vuitton outlet for sale Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej | Wortal TSL - DobraLogistyka.pl louis vuitton outlet mall http://www.withtimeforyou.com

louis vuitton outlet

22 Sierpień 2013

louis vuitton outlets Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej | Wortal TSL - DobraLogistyka.pl louis vuitton outlet http://www.mikehaun.com

buy hermes outlet bags

20 Sierpień 2013

wholesale louis vuitton bags free shipping Rynek paliw - w grudniu na stacjach nie będzie drożej | Wortal TSL - DobraLogistyka.pl buy hermes outlet bags http://www.fashionpaper.org


Dodaj Komentarz